Rozwiązania chmurowe

Bezpieczna przestrzeń na Twoje dane

Pracuj efektywniej w bezpiecznej przestrzeni chmurowej

Rozwiązania chmurowe to nowoczesne usługi polegające na udostępnianiu mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, środowiska programistycznego lub gotowych aplikacji. Dzięki chmurze użytkownik może korzystać z tych wszystkich funkcjonalności bez konieczności zakupu licencji, oprogramowania czy drogich serwerów. Również obsługa całej infrastruktury chmurowej leży po stronie dostawcy co dodatkowo pozwala zoptymalizować koszty utrzymania infrastruktury.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje chmur obliczeniowych, które różnią się przede wszystkim kwestiami technicznymi i przeznaczeniem:

Chmura publiczna

( Public cloud) - właściciel całej infrastruktury udostępnia moc obliczeniową i przestrzeń dyskową wielu klientom jednocześnie. Wśród największych zalet korzystania z chmury publicznej wymienia się: niskie koszty, możliwość szybkiego dokupienia zasobów, łatwy dostęp do dodatkowych usług.

Chmura prywatna

( Private cloud ) - dostarczana przez firmę lub udostępniona część wewnątrz organizacji. W obu przypadkach jest ona przeznaczona do użytkowania na wyłączność przez jeden podmiot. Gwarantuje to wysokie bezpieczeństwo przechowywanych danych. Chmura prywatna może być wykorzystywana nawet przez firmy przechowujące dane poufne.

Chmura hybrydowa

( Hybrid cloud ) - rodzaj chmury obliczeniowej łączącej w sobie zalety obu wcześniejszych rozwiązań, część danych może być przechowywana w chmurze prywatnej, a część w publicznej. W przestrzeni publicznej można trzymać programy wymagające dużej mocy obliczeniowej i odciążać w ten sposób serwery lokalne. Można też korzystać z dodatkowej mocy tylko w sytuacjach awaryjnych, kiedy zasoby przedsiębiorstwa są przeciążone. Pozwala to zachować ciągłość usług, nawet w momentach krytycznych.

Warto wiedzieć również o tym, że zastosowanie Chmury obliczeniowej (Cloud computing) - zapewnia większą wygodę, szybkość oraz bezpieczeństwo użytkowania. Co więcej, zewnętrzne serwery znajdujące się na całym świecie doprowadzą do wyeliminowania dysków twardych z urządzeń komputerowych. Dostęp do danych oraz zarządzanie nimi, czy wykonywanie nawet zaawansowanych działań, możliwe jest nawet poprzez urządzenia mobilne

Zobacz także:
Microsoft 365
Microsoft Azure
NUTANIX
Commvault Metallic Backup & Recovery

Aktualności Rozwiązań Chmurowych

Nowości Trendy Wdrożenia
crossmenu